Leonard Katarzyński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu – Wydziału Wokalno-aktorskiego w klasie śpiewu prof. Ireny Winiarskiej. W latach 1977 – 83 był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, a od roku 1983 przez blisko dziesięć lat solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest wykonawcą repertuaru operowego (Mozart, Rossini, Puccini, Bellini)
i oratoryjno-kantatowego (Bach, Haendel, Mozart, Mendelssohn).
W Łodzi debiutował partią Joachima Baltazara we współczesnej operze komicznej Edwarda Bogusławskiego Sonata Belzebuba. Do najważniejszych ról artysty prezentowanych na scenie łódzkiego Wielkiego należą m.in. partie: Oros w Manru Paderewskiego, Fiorello w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Mozartowskie – Buff w Dyrektorze teatru, Don Alfonso w Cosi fan tutte, Figaro w Weselu Figara i Masetto w Don Giovanni, Baron Ochs w Kawalerze srebrnej róży Straussa, Rangier w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Ostatnią partią artysty przygotowaną
w Teatrze Wielkim w Łodzi był Wagner w Fauście Gounoda. Przez cały okres pracy w łódzkim Wielkim Leonard Katarzyński z powodzeniem pełnił funkcję  asystenta reżysera, współpracując z najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Na początku lat dziewięćdziesiątych artysta wyjechał do Niemiec, gdzie w tamtejszych teatrach operowych kontynuował swoją artystyczną karierę.