Kazimierz Kowalski

Position: Direction

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu Antoniego Majaka. W 1976 roku zajął III miejsce (dwóch pierwszych nie przyznano) na konkursie wokalnym w Tuluzie i w tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Repertuar artysty szybko zaczął się wzbogacać o kolejne partie basowe; były to m.in. tytułowy Don Pasquale  Donizettiego, Zbigniew w Strasznym dworze i Chorąży w Hrabinie Moniuszki, Don Basilio w Cyruliku sewilskim i Mustafa we Włoszce w Algierze Rossiniego, Żupan w Baronie cygańskim Straussa, Rajmund w Łucji z Lammermoor  Donizetiego, a także pierwszoplanowe w Wolnym strzelcu Webera, Sprzedanej narzeczonej Smetany, Kniaziu Igorze Borodina, Księżycu Orffa, Borysie Godunowie Musorgskiego, Marii Stuart  Twardowskiego, Diabłach z Loudun Ubu Rex Pendereckiego. Wielką popularność i sympatię widzów przyniosła artyście rola Nika w polskiej prapremierze musicalu Zorba Kandera.Kazimierz Kowalski przez cały okres swojej bogatej kariery realizował z wielkim powodzeniem działalność estradową sięgając do repertuaru rozrywkowego; dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, w swoim dorobku ma dziesięć płyt z nagraniami muzyki operowej i rozrywkowej, a na antenie Polskiego Radia prowadzi autorską audycję, w której popularyzuje sztukę wokalną i sylwetki polskich artystów nie tylko operowych. Jest twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, założycielem i dyrektorem Polskiej Opery Kameralnej.

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi i w tym czasie udało mu się wystawić Moniuszkowskie: Halkę i Straszny dwór w Stanach Zjednoczonych. W latach 2006-2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.