Andrzej Saciuk

————-

Z Łodzią związany był od 1951 roku; naukę śpiewu pobierał u prof. Grzegorza Orłowa, ukończył także szkołę teatralną na Wydziale Aktorskim. Debiutował na scenie w 1954 roku partią Skołuby w Strasznym dworze Moniuszki w Operze Łódzkiej. Następnie w Operze Śląskiej w Bytomiu pracował jako reżyser i śpiewak. W 1959 roku powrócił do Łodzi (umowę o pracę podpisał na serwetce) współpracując jednocześnie z Operą Poznańską i Warszawską Operą Kameralną.

Zdobycie II nagrody na konkursie wokalnym w Monachium stało się początkiem międzynarodowej kariery artysty, prowadzącej przez sceny i estrady ponad 20 krajów Europy, Azji, Ameryki i Afryki. Z Teatrem Wielkim w Łodzi związany był do 1972 roku, kiedy to wyjechał do Niemiec, by rozpocząć współpracę z Musiktheater i Revier w Gelsenkirchen. Następnie otrzymał angaż w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, gdzie w 1998 roku uzyskał prestiżowy tytuł Kammersänger.

Repertuar Andrzej Saciuka zawiera większość partii basowych z oper i oratoriów. Do najwybitniejszych należą: Filip w Don Carlosie i Zachariasz w Nabuccu Verdiego, tytułowy Borys Godunow Musorgskiego, Mefisto w Fauście Gounoda i Hagen w Zmierzchu bogów Wagnera.

Wspomnienia o Andrzeju Saciuku.