Jerzy Orłowski

Od 1941 roku uczył się w tajnym konserwatorium w klasie śpiewu M. Sankowskiej, a potem u W. Potemskiego. Od 1942 był żołnierzem AK więzionym przez cztery miesiące na Pawiaku (1943). Walczył w oddziałach partyzanckich w rejonie Wyszkowa oraz w powstaniu warszawskim. Dwukrotnie ranny, został wywieziony do obozu jenieckiego w Bremenwerde w Niemczech, potem w Market Pangau w Austrii. W maju 1945 przekroczył granicę szwajcarską i przebywał w Saint-Blaise i Cudrefin. Koncertował w ośrodkach polonijnych Berna, Neuchatel i Lozanny. We wrześniu 1945 wrócił do Polski. W Warszawie kontynuował naukę śpiewu u E. Mossakowskiego. Występował w tym czasie na koncertach estradowych, odbył też tournée po uzdrowiskach Dolnego Śląska i Pomorza.

W sezonie 1948/1949 występował w Ludowym Teatrze Muzycznym w Warszawie, a w 1949/1950 w Teatrze Muzycznym Lutnia w Łodzi. W dalszym ciągu kształcił głos u prof. Olgi Olginy. Występował wtedy m.in. w rolach: Adama (Ptasznik z Tyrolu), Zygmunta i Stefana (Królowa przedmieścia), Ange Pitou (Córka pani Angot), odnosząc pierwsze sukcesy sceniczne. W 1953 roku został laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego w Warszawie, a w maju otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym Praska Wiosna w Pradze. W 1954 podjął studia w warszawskiej PWSM w klasie Ady Sari, a w 1957 uzyskał dyplom tej uczelni.

W przedstawieniu inaugurującym w1953 r. działalność Warszawskiej Opery Objazdowej zaśpiewał tytułową partię w Janku Żeleńskiego. W 1954 został solistą Opery w Warszawie. Śpiewał z powodzeniem partie: Jontka (Halka), Hrabiego Riccarda (Czterech gburów), Vaudemonta (Jolanta), Czaplińskiego (Dama pikowa), Pinkertona (Madame Butterfly), Don Octavia (Don Juan), Stefana (Straszny dwór), Obłąkanego (Borys Godunow), Kazimierza (Hrabina). Wielokrotnie wykonywał tytułową partię w Lohengrinie. Pod koniec lat pięćdziesiątych był jednym z czołowych polskich tenorów.

Od sezonu 1962/1963 do końca życia był w zespole Teatru Wielkiego w Łodzi; zasłynął tu jako znakomity wykonawca m.in. Radamesa (Aida), Cavaradossiego (Tosca), Abesałoma (Legenda gruzińska). Śpiewał gościnnie także m.in. w Poznaniu – Pinkertona (Madame Butterfly, 1960) i Hermana (Dama pikowa, 1969), w Gdańsku (1962, 1966), Bytomiu (1962, 1968), Bydgoszczy (1968). W sezonie 1969/1970 odbył tournée po Związku Radzieckim (Mińsk, Kazań, Taszkient, Odessa, Tbilisi, Leningrad).