Tadeusz Gawroński

———–

Z operową Łodzią Tadeusz Gawroński związany był od 1954 roku, kiedy to prof. Władysław Raczkowski powierzył mu trzy role w dyrygowanych przez siebie spektaklach w Operze Łódzkiej. Były to: Maciej w Strasznym dworze Moniuszki, Malatesta w Don Pasquale  Donizettiego i Germont w Traviacie Verdiego. W Operze Łódzkiej artysta był w obsadach niemal wszystkich przedstawień operowych, a najważniejsze partie, obok wymienionych już, wykonywane przez artystę to m.in.: tytułowy Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Sharpless w Madame Butterfly, Zakrystian w Tosce Pucciniego i Schaunard w Cyganerii Pucciniego, Janusz w Halce Moniuszki, Bartolo w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Walenty w Fauście Gounoda.

W Teatrze Wielkim w Łodzi artysta kontynuował karierę sceniczną aż do roku 1981; wystąpił tu m.in., jako: Skuła w Kniaziu Igorze Borodina, Maciej w Strasznym dworze Moniuszki, Dancairo w Carmen Bizeta, Zakrystian w Tosce, Benoit w Cyganerii i Yamadori w Madame Butterfly Pucciniego, Blind w Zemście nietoperza Straussa.

Ostatnią rolą przygotowaną w Teatrze Wielkim w Łodzi był Erskin w Marii Stuart  Romualda Twardowskiego – prapremierze światowej w 1981 roku.