Władysław Malczewski

Solista Teatru Wielkiego w Łodzi od 1967 roku. Prywatne lekcje śpiewu rozpoczął jako student prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W 1944 roku został aresztowany i wywieziony do obozu pracy w Norylsku na Syberii. Do Polski wrócił w 1956 roku; początkowo śpiewał w Operze Krakowskiej, Śląskiej w Bytomiu, w Poznaniu i Lubece, a od 1967 roku na stałe w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Jego charakterystyczny głos określali mianem barytona bohatersko-dramatycznego, a jedną z ról, które już przeszły do historii polskiej sceny operowej, był niezapomniany Don Kichot w musicalu (!) Człowiek z La Manchy Leigha, która artyście przyniosła wielkie uznanie i niezwykłą popularność.

To legendarny artysta, który na scenie Wielkiego stworzył wiele wybitnych kreacji wokalno-aktorskich, a te najważniejsze to m.in.: Don Alfonso w Cosi fan tutte Mozarta, tytułowy Kniaź Igor Borodina, Pizzaro w Fideliu Beethovena, Tarlamund w Lohengrinie Wagnera, Germont w Traviacie, tytułowy Rigoletto, Di Luna w Trubadurze i Jagon w Otellu Verdiego, Escamillo w Carmen Bizeta, Walenty w Fauście Gounoda, Jan w Tragedyi o Janie i Herodzie Twardowskiego, Henryk w Henryku VI na łowach Kurpińskiego.

Władysław Malczewski był częstym gościem Teatru Wielkiego w Warszawie, współpracował z Deutsche Staatsoper w Berlinie (1973-1976), a także z wieloma scenami filharmonicznymi będąc znakomitym interpretatorem bogatego repertuaru oratoryjno-kantatowego.

Za osiągnięcia artystyczne został wyróżniony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.