English

Stanisław Heimberger

Crew: Soliści

———–

Wokalistykę studiował w warszawskim Konserwatorium Muzycznym w klasie legendarnego profesora Grzegorza Orłowa. Debiutował jako 23-latek (!) w Operze Łódzkiej partią Miecznika w Moniuszkowskim Strasznym dworze. Na scenie Opery Łódzkiej stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które zawsze cechowała elegancja i serdeczność. Są wśród nich: Malatesta w Don Pasquale Donizettiego, tytułowy Rigoletto i Germont w Traviacie Verdiego, Konsul w Madame Butterly i Scarpia w Tosce Pucciniego tytułowy Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Figaro w Cyruliku sewilskim Rossiniego, tytułowy Don Juan Mozarta i Walenty w Fauście Gounoda.
Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi do kolekcji jakże różnorodnych postaci artysta dołączył kolejne: Maciej w Strasznym dworze, Selim w Uprowadzeniu z seraju i Don Alfonso w Cosi fan tutte Mozarta, Falke w Zemście nietoperza Straussa, Pluton w Orfeuszu w piekle i Herman w Opowieściach Hoffamanna Offenbacha, Ryszard w Henryku VI na łowach Kurpińskiego, Marlow w Lordzie Jimie Twardowskiego i musicalowy Carasco w Człowieku z La manchy.
W Teatrze Wielkim pełnił także obowiązki asystenta reżysera (na zaproszenie dyrektora Tadeusza Kozłowskiego), m.in. przy realizacji: Aidy, Trubadura, Carmen i Barona cygańskiego.

Przez cały okres swojej aktywności scenicznej Stanisław Heimberger prowadził także działalność pedagogiczną: przez 10 lat uczył śpiewu   łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej, później w Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Jaracza, w końcu – w Akademii Muzycznej w Łodzi, z której „wydał na świat” wielu znakomitych absolwentów.
Praca artystyczna i pedagogiczna została doceniona m.in. Medalem 100 – lecia Państwa Polskiego, tytułem Zasłużonego Działacza Kultury, Honorową Odznaką Miasta Łodzi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.