Zygmunt Zając

Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania – śpiewak. Do zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi dołączył w 1970 roku. Wykonując czynnie zawód wyuczony jednocześnie przez 17 lat na łódzkiej scenie stworzył szereg znakomitych kreacji wokalno-aktorskich, śpiewając główne partie tenorowe z szerokiego repertuaru operowego.

Te najważniejsze to m.in.: Stefan w Strasznym dworze i Jontek w Halce Moniuszki, Don José w Carmen Bizeta, Siegmund w Walkirii i tytułowy Tannhauser Wagnera, Szujski w Borysie Godunowie Musorgskiego oraz Verdiowskie: tytułowy Otello, Manrico w Trubadurze, Radames w Aidzie i Ismaele w Nabuccu. Największy jednak sukces i popularność przyniósł artyście udział w premierze opery Halevy’ego Żydówka w reżyserii Marii Fołtyn.

Z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi odbył szereg zagranicznych tournées, m.in. do Niemiec, Francji, Włoch i Austrii. Gościnnie śpiewał także niemal we wszystkich krajowych teatrach operowych.