Jolanta Zielińska

Studia wokalne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. W 1972 roku została solistą Państwowej Opery we Wrocławiu. W tym samym roku zadebiutowała partią Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Przez dziesięć lat pracy w tym teatrze wystąpiła w 33. rolach, m.in. jako tytułowa Carmen Bizeta, Urlyka w Balu maskowym i Eboli w Don Carlosie Verdiego, Concepcion w Godzinie hiszpańskiej Ravela, Jadwiga i Cześnikowa w Strasznym dworze Moniuszki, Olga i Niania w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego.

W swoim dorobku artystycznym miała także liczne recitale i koncerty muzyki oratoryjno-kantatowej i  symfonicznej. Występowała na scenach operowych i filharmonicznych Niemiec, Czechosłowacji, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii.

Od 1982 roku – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Tu do swej artystycznej kolekcji dołączyła kreacje wokalno-aktorskie, jako Marta w Mefistofelesie Boito, Berta w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Marcelina w Weselu Figara Mozarta, Suzuki w Madame Butterfly Pucciniego, Matka Lucia w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego i Luiza w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Współpracowała także z Teatrem Wielkim w Warszawie i Państwową Operą we Wrocławiu.