Zbigniew Macias

Solista Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Muzycznego w Łodzi współpracujący ze wszystkimi polskimi scenami operowymi.

Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu solowego prof. Zdzisława Krzywickiego. Laureat licznych konkursów wokalnych w kraju i za granicą, m.in.: Festiwalu Arii i Pieśni im. Jana Kiepury, Konkursu Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w S’Hertogenbosch, Konkursu Wokalnego im. Marii Callas w Atenach.

W repertuarze artysty jest większość głównych partii barytonowych, a wśród nich m.in.: Bartolo w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Figaro w Weselu Figara i tytułowy Don Giovanni Mozarta, Sharpless w Madame Butterfly i Scarpia w Tosce Pucciniego, Alfio w Rycerskości wieśniaczej Mascagniengo, Jochanaan w Salome Straussa, Amfortas w Parsifalu Wagnera, Amonasro w Aidzie, Renato w Balu maskowym, Germont w Traviacie i tytułowi Rigoletto i Nabucco Verdiego. W swojej karierze scenicznej wykonał ponad 200 razy partię Tewjego w Skrzypku na dachu Bocka w kraju i za granicą. Dokonał wielu nagrań z Orkiestrami Polskiego Radia i TV w Łodzi i Krakowie; wziął także udział w płytowym nagraniu m.in. Halki Moniuszki (z Teatrem Wielkim w Warszawie) i Aidy Verdiego z Teatrem Wielkim w Łodzi pod dyrekcja Antoniego Wicherka.

Od 2015 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi, w którym wyreżyserował z dużym powodzeniem m.in. Wesołą wdówkę Lehára i musicale Les Miserables i Miss Saigon Schönberga.