Joanna Cortés

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu – wydziałów Wychowania Muzycznego (1976) i Wokalno-Aktorskiego w klasie prof. Eugeniusz Sąsiadka (1980). Odbyła także wokalne kursy letnie w Weimarze pod kierunkiem prof. Els Bolkstein (1977) i jako stypendystka rządu włoskiego – mistrzowskie kursy u maestro Giorgio Favaretto w Sienie (1979).

Laureatka międzyuczelnianych konkursów w Katowicach (1976) i Włocławku (1978), Turnieju Młodych Solistów XXV Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie (1986) i Konkursu Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy (1986).

Jedna z najbardziej charyzmatycznych solistek-śpiewaczek na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi stworzyła wiele wyrazistych postaci, są wśród nich m.in.: Hrabina w Weselu Figara Mozarta, Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Abigaille w Nabucco Verdiego, tytułowa Tosca Pucciniego, Maryna w Borysie Godunowie Musorgskiego, Joanna w Diabłach z Loudun Pendereckiego. Z wielkim powodzeniem wykonywała także: Roksanę w Królu Rogerze Szymanowskiego, tytułowe Madame Butterfly Pucciniego i Halkę Moniuszki, Małgorzatę w Fauście Gounoda, Elżbietę w Don Carlosie Verdiego.

Po odejściu z Teatru Wielkiego w Łodzi była solistką Opery Narodowej-Teatru Wielkiego w Warszawie; występowała gościnnie na wszystkich polskich scenach operowych, wielokrotnie też swój talent wokalno-aktorski prezentowała w spektaklach na wielu europejskich scenach operowych.

Za osiągnięcia artystyczne uhonorowana Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.