Teresa Wojtaszek-Kubiak

Już podczas studiów w łódzkiej Akademii Muzycznej zdobywała nagrody na licznych konkursach wokalnych w kraju i za granicą, m.in.: w Katowicach, Helsinkach, Tuluzie, Monachium i Moskwie.

W Teatrze Wielkim w Łodzi zadebiutowała w 1967 roku śpiewając Micaëlę w Carmen Bizeta, Aidę Verdiego, Toscę Madamę Butterfly Pucciniego, Halkę Moniuszki, Elsę w Lohengrinie Wagnera. Znakomity debiut artystki na festiwalu w Glyndebourne rozpoczął serię występów na najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in. w Covent Garden w Londynie, Operze Paryskiej oraz w Wiedniu, Monachium, Barcelonie, Londynie i Rzymie. W nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie zaśpiewała partię Submith w operze Goldmarka Królowa Saba.

Przez 14 lat śpiewała czołowe partie operowe w nowojorskiej Metropolitan Opera House (w tym specjalnie dla niej wystawioną Jenufę Janačka), a świat zna artystkę jako znakomitą odtwórczynię wielu partii operowych: Toski i Madame Butterfly Pucciniego, Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Aidy, Elżbiety w Don Carlosie, Amelii w Balu maskowym Verdiego oraz Wagnerowskich: Elsy w Lohengrinie, Elżbiety w Tannhäuserze, Sieglindy w Walkirii, Senty w Latającym Holendrze.

Gościnnie występowała na wszystkich kontynentach, dokonała wielu nagrań płytowych m.in. pod batutą Sir Georia Soltiego (Eugeniusz Oniegin), Rudolfa Kempe (Msza Głagowska Janačka) i Leonarda Bernsteina (XIV Symfonia Szostakowicza).

W 1990 roku artystka przyjęła stanowisko profesora śpiewu w Indiana University w Bloomington; prowadzi także kursy mistrzowskie nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

W Teatrze Wielkim w Łodzi po raz ostatni wystąpiła gościnnie w premierze Toski w 1988 roku.