Zbigniew Jankowski

Solistą Teatru Wielkiego w Łodzi był przez blisko 10 lat; debiutował w 1968 roku partią Rotmistrza
we współczesnej operze Romans gdański Tadeusza Paciorkiewicza. W następnych sezonach na scenie pojawiał się
w blisko dwudziestu tytułach operowych i operetkowych, w większych i mniejszych partiach barytonowych.
Były wśród nich m.in.: Fiorello w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Walenty w Fauście Gounoda, Selim w Uprowadzeniu
z seraju
i  Hrabia w Weselu Figara Mozarta, Jake Wallach w Dziewczynie z Zachodu Pucciniego, Bortel w Białowłosej Czyża, tytułowy Orfeusz Monteverdiego, Opinia publiczna w Orfeuszu w piekle i Schlemihl w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Ryszard w Henryku VI na łowach Kurpińskiego.
Ostatnią rolą  przygotowana przez artystę w Teatrze Wielkim w Łodzi była partia Don Ferdynanda w Zaręczynach w klasztorze Prokofiewa w 1977 roku.