Irena Głowaty

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia wokalne uzupełniała na kursach w Weimarze, Salzburgu i Wiedniu. Na I Międzynarodowym Konkursie Operowym Belvedere w Wiedniu w 1982 roku otrzymała wyróżnienie.

Jej debiut estradowy odbył się jeszcze podczas studiów, a był to Eliasz Mendessohna w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-1986 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie debiutowała partią Neddy w Pajacach Leoncavalla, a następnie były kolejne główne role operowe m.in. w: Czarodziejskim flecie Mozarta, Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Cyganerii i Tosce Pucciniego, Królu Rogerze Szymanowskiego, Rycerskości wieśniaczej Mascagniego. Od 1987 roku była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, w którym do swojego repertuaru dołączyła jeszcze Nealę w Parii Moniuszki.

Artystka występowała gościnnie w teatrach operowych w Sofii, Pradze, Libercu, Mińsku a także na estradach koncertowych Rosji, Szwajcarii, Danii, Szwecji. We wrześniu 1993 roku wspólnie z pianistką Bogna Hałacz wystąpiła z recitalem z wielkim powodzeniem przed Królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i Królową Sylwią.

Dokonała także wielu nagrań radiowych z orkiestrami Polskiego Radia w Warszawie i WOSPRiTV w Katowicach.