Adam Szerszeń

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec (2002, dyplom z wyróżnieniem), dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury.
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Franciszki Platówny, Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach (1998), II Międzyuczelnianego Konkursu Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach (1999), IV Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (1999), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (2001).
W latach 1998-2002 był członkiem zespołu Camerata Silesia. Z zespołem tym koncertował w kraju i za granicą, nagrał także cztery płyty. W latach 2002-2005 był solistą Opery Śląskiej, a w 2004 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Artysta ma w repertuarze partie barytonowe wielu dzieł oratoryjno-kantatowych m.in. Brahmsa, Haydna, Fauré’go, Szymanowskiego, Bacha, Liszta, Mahlera, Dvořáka, Bairda,Ravela.
Jego operowy repertuar obejmuje główne partie barytonowe m.in. w: Strasznym dworze i Halce Moniuszki, Eugeniuszu Onieginie i Damie pikowej Czajkowskiego, Borysie Godunowie Musorgskiego, Fideliu Beethovena, Carmen Bizeta, Aidzie, Traviacie, Don Carlosie, Balu maskowym Verdiego, Cyganerii, Madame Butterfly i Tosce Pucciniego, Dydonie i Eneaszu Purcella, Zamku Sinobrodego Bartóka. Trzykrotnie brał udział w  Festiwalu Warszawska Jesień, koncertował z najlepszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, dokonał także nagrań archiwalnych dla radia i telewizji. Jest także adiunktem w Instytucie Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Etatowym solistą Teatru Wielkiego w Łodzi był w latach 2012 -2015.