Jadwiga Mirecka

Crew: Soliści

Z Teatrem Wielkim w Łodzi związana była przez ponad dwadzieścia lat; zadebiutowała tu partią Amneris w Aidzie Verdiego zdobywając swoim „mocnym” mezzosopranem i kulturą wokalną sympatię publiczności i uznanie krytyków. Na scenie łódzkiego Wielkiego wystąpiła w ponad dwudziestu partiach operowych
(pierwszo – i drugoplanowych) wśród których te najważniejsze to: Verdiowskie Eboli w Don Carlosie, Azucena
w Trubadurze i Giovanna w Rigoletcie, Agata w Sprzedanej narzeczonej Smetany, Nateła w Legendzie gruzińskiej Paliaszwilego, Suzuki w Madame Butterfly Pucciniego, Opiekunka w Zaręczynach w klasztorze Prokofiewa, Filipiewna  w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Cześnikowa w Strasznym dworze Moniuszki, Jadwiga w Manru Paderewskiego.
Artystka z równie świetnymi efektami czuła się w rolach komediowych; w pamięci widzów pozostała jako znakomita odtwórczyni Izabelli we Włoszce w Algierze  i Berty w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Marceliny w Weselu Figara  Mozarta, Baronowej w Sonacie Belzebuba Bogusławskiego czy Tekli w musicalu Romana Czubatego Błękitny zamek.
Ostatnią przygotowaną  przez artystkę partią w Teatrze Wielkim w Łodzi była Mamma Lucia w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego w 1991 roku.